Alışveriş Nedir?

Alışveriş Nedir?

Alışveriş, müşterinin uygun seçim yaparak satın alma potansiyeli olan; daha fazla perakendeci tarafından sunulan mevcut mallara göz attığı etkinliktir. Araştırmacılar tarafından bir tip ürün alımı yapan kişi, alışveriş grubunu eğlence amaçlı alışveriş yapan kişiler olarak tanımlayan; alışverişten hoşlanan ve bunu boş zaman etkinliği olarak değerlendiren bir tipoloji geliştirmiştir. Alışveriş nedir konusunda, çevrim içi alışveriş; Tüketiciler artık ürün bilgilerini arayabilecekleri ve farklı bölgelerde ürün siparişleri verebilecekleri için perakende endüstrisinde önemli bir aksaklık haline gelmiştir.

Çevrim içi perakendeciler ürünlerini doğrudan tüketicilerin istedikleri yere teslim ederler. B2C tüketicilerin perakendecinin web sitesinden çevrim içi herhangi bir ürünü seçmek; nispeten hızlı teslim olması sürecin (tüketici için iş) sakin yapmıştır. Çevrim içi ürün alma yöntemlerini kullanarak, tüketicilerin fiziksel mağazaları fiziksel olarak ziyaret ederek enerji tüketmeleri gerekmez. Bu şekilde zamandan ya da seyahat maliyetinden tasarruf ederler. Diğer deyimle alışveriş nedir sorusuna perakendeci dükkân, mal sunan, bunları satmaya teklif eden bir iş koludur. Ayrıca para veya diğer mallar, müşterilere sunum yapan mekânlara da dükkân denir.

Alışveriş Nedir? Alışveriş yapanların alışveriş deneyimleri değişebilir mi?

Bunlar, müşterinin nasıl muamele edildiği, uygunluk, satın alınan malların türü ruh hali gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır. 2015 tarihli bilgiye göre, Türkiye’de kadınlar tüm tüketim mallarının % 80’ini satın alıyor. Antik çağda, mal ve hizmet alışverişini kolaylaştırmak için pazar yerleri fuarlar kuruldu. İnsanlar yakındaki kasabalarda düzenli pazarda mal alışverişi yapacaklardı. Bununla birlikte, tezgâhların ya da tezgâh sahiplerinin geçici doğası, tüketicilerin satın almadan önce malları dikkatle incelemesi için gereken anlamına geliyordu. Eski Yunanda, tüccarlar mallarını satmak stand dükkân gibi tutulan yerlerde ticaret yapardı.

Antik Roma döneminde, forum olarak bilinen benzer pazar yerleri kullanılırdı.

Roma’nın iki forumu vardı; Forum Romanum ve Trajan Forumu. Trajan’ın 100-110CE civarında kurulan forumundaki Trajan’s Market; dört düzeyde bulunan perakende mağazaları olarak hizmet veren dükkâna sahip çok sayıda binadan oluşan genişlikte idi.

Roma forumu tartışmasız perakende mağazasının en eski örneğiydi.

Roma dünyasında, merkezi pazar yerel köylüler tarafından yapıldı. Büyük mülklerde yaşayanlar, tüccarların doğrudan çiftlik kapılarını aramaları yerel pazarlara katılma gereksinimlerini ortadan kaldıracak kadar cazipti. Alışveriş listelerinin Romalılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Böyle bir liste Hadrian duvarının MÖ 75-125 yıllarına dayanan asker için yazılmış olarak keşfedildi.

19. yüzyılın ikinci yarısında dükkânlar, mal satan ‘tek işlevli’ mağazalardan çok çeşitli malların satıldığı mağazaya geçti. 19. yüzyılın başında Sanayi Devrimi’nin desteklediği ekonomik büyüme, istikrarlı şekilde genişledikçe, varlıklı burjuva orta sınıfın büyüklüğü ve zenginliği arttı. Bu kentleşmiş sosyal grup, dönemin perakende devriminin ortaya çıkış katalizörüydü.

Alışveriş Yapma Deneyimi Hakkında Bilgiler.

Perakendeci veya dükkân, bir dizi mal/hizmet sunan; bunları para veya diğer mallar aşamasında müşterilere satmayı teklif eden işletmedir. Alışveriş, müşterinin uygun bir seçim satın almak amacıyla; daha fazla perakendeci tarafından sunulan mevcut mal veya hizmetlere göz attığı etkinliktir. Bazı bağlamlarda hem ekonomik hem de boş zaman etkinliği olarak kabul edilebilir.

Alışveriş market deneyimi, müşterinin nasıl tedavi edildiği; ruh hali dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak keyifli ila korkunç arasında değişebilir. Alışveriş deneyimi diğer müşterilerden de etkilenebilir. Örneğin, saha denemesinde yapılan araştırmada, diğer alışveriş yapan kişiler tarafından tavsiye ederek yaptığı alıveriş erkek ya da kadınların; markaları daha fazla tavsiye ederek olumsuz değerlendiren kişilerin daha önce mağazaya baktığını, tesadüfen tavsiye etkisinin neden olduğunu buldu.

2000 tarihli rapora göre, ABD’nin New York eyaletinde kadınlar tüm tüketim mallarının% 80’ini satın alıyor. Sağlık bakım kararlarının% 80’ini etkiliyor. Alışveriş sektöründe hizmet veren işletmeleri buradan takip edebilirsiniz.

8 Temmuz 2020Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.