Alışveriş Nedir?

Alışveriş Nedir?

Alışveriş, müşterinin uygun seçim yaparak satın alma potansiyeli olan bir veya daha fazla perakendeci tarafından sunulan mevcut mal veya hizmetlere göz attığı bir etkinliktir. Araştırmacılar tarafından bir tip ürün alımı yapan kişi, bir alışveriş grubunu eğlence amaçlı alışveriş yapan kişiler olarak tanımlayan, alışverişten hoşlanan ve bunu boş zaman etkinliği olarak değerlendiren bir tipoloji geliştirmiştir. Alışveriş nedir konusunda, çevrimiçi alışveriş; Tüketiciler artık ürün bilgilerini arayabilecekleri ve farklı bölgelerde ürün siparişleri verebilecekleri için perakende endüstrisinde önemli bir aksaklık haline gelmiştir.

Çevrimiçi perakendeciler ürünlerini doğrudan tüketicilerin evine, ofislerine veya istedikleri yere teslim ederler. B2C tüketicilerin perakendecinin web sitesinden çevrimiçi herhangi bir ürünü seçmek için ve nispeten hızlı teslim olması için sürecin (tüketici için iş) sakin yapmıştır. Çevrimiçi ürün alım yöntemlerini kullanarak, tüketicilerin fiziksel mağazaları fiziksel olarak ziyaret ederek enerji tüketmeleri gerekmez. Bu şekilde zamandan ve seyahat maliyetinden tasarruf ederler.

Bir diğer deyimle alışveriş nedir? sorusuna bir perakendeci veya bir dükkan, bir dizi mal sunan ve bunları satmaya teklif eden bir iş koludur. Ayrıca para veya diğer mallar için müşterilere sunum yapan mekanlara da dükkan denir.

Alışveriş Nedir? Alışveriş yapanların alışveriş deneyimleri değişebilir mi?

Bunlar, müşterinin nasıl muamele edildiği, uygunluk, satın alınan malların türü ve ruh hali gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır.

2015 tarihli bir bilgiye göre, Türkiye’de kadınlar tüm tüketim mallarının % 80’ini satın alıyor. Antik çağda, mal ve hizmet alışverişini kolaylaştırmak için pazar yerleri ve fuarlar kuruldu. İnsanlar yakındaki kasabalarda düzenli bir pazarda mal alışverişi yapacaklardı. Bununla birlikte, tezgahların ve tezgah sahiplerinin geçici doğası, tüketicilerin satın almadan önce malları dikkatle incelemesi için gereken anlamına geliyordu. Eski Yunanda, tüccarlar mallarını satmak için stand veya dükkan gibi tutulan yerlerde ticaret yapardı.

Antik Roma döneminde, forum olarak bilinen benzer bir pazar yeri kullanılırdı

Roma’nın iki forumu vardı; Forum Romanum ve Trajan Forumu. Trajan’ın 100-110CE civarında kurulan forumundaki Trajan’s Market, dört düzeyde bulunan perakende mağazaları olarak hizmet veren dükkana sahip çok sayıda binadan oluşan bir genişlikte idi.

Roma forumu tartışmasız bir perakende mağazasının en eski örneğiydi.

Roma dünyasında, merkezi pazar yerel köylüler tarafından yapıldı. Büyük mülklerde yaşayanlar, tüccarların doğrudan çiftlik kapılarını aramaları için yerel pazarlara katılma gereksinimlerini ortadan kaldıracak kadar cazipti. Alışveriş listelerinin Romalılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Böyle bir liste Hadrian duvarının MÖ 75-125 yıllarına dayanan ve bir asker için yazılmış olarak keşfedildi.

19. yüzyılın ikinci yarısında dükkanlar, bir tür mal satan ‘tek işlevli’ mağazalardan çok çeşitli malların satıldığı mağazaya geçti. 19. yüzyılın başında Sanayi Devrimi’nin desteklediği ekonomik büyüme, istikrarlı bir şekilde genişledikçe, varlıklı burjuva orta sınıfın büyüklüğü ve zenginliği arttı. Bu kentleşmiş sosyal grup, dönemin perakende devriminin ortaya çıkışı için bir katalizördü.

Alışveriş Yapma Deneyimi Hakkında!

Bir perakendeci veya dükkan, bir dizi mal veya hizmet sunan ve bunları para veya diğer mallar için müşterilere satmayı teklif eden bir işletmedir. Alışveriş, müşterinin uygun bir seçim satın almak amacıyla bir veya daha fazla perakendeci tarafından sunulan mevcut mal veya hizmetlere göz attığı bir etkinliktir. Bazı bağlamlarda hem ekonomik hem de boş zaman etkinliği olarak kabul edilebilir.

Alışveriş market deneyimi, müşterinin nasıl tedavi edildiği, rahatlık ve ruh hali dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak keyifli ila korkunç arasında değişebilir. Alışveriş deneyimi diğer müşterilerden de etkilenebilir. Örneğin, bir saha denemesinde yapılan araştırmada, diğer alışveriş yapan kişiler tarafından tavsiye ederek yaptığı alıveriş erkek ve kadınların, markaları daha fazla tavsiye ederek olumsuz değerlendiren kişilerin daha önce bir mağaza baktığını ve tasadüfen tavsiye etkisinin neden olduğunu buldu.

2000 tarihli bir rapora göre, ABD’nin New York eyaletinde kadınlar tüm tüketim mallarının% 80’ini satın alıyor ve sağlık bakım kararlarının% 80’ini etkiliyor. Alışveriş sektöründe hizmet veren işletmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Alışveriş Nedir?

8 Temmuz 2020 / by / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.